Video v marketingu

Video dnes sleduje nejvíce uživatelů v historii. 82 % internetové aktivity se přičítá konzumaci video obsahu. Zhlédnutý video obsah roste dramaticky každý rok… a vypadá to, že jsme daleko před bodem kulminace.

Zapojení video obsahu nabízí širokou paletu různých typů videí (probereme níže) a záleží na konkrétní strategii každé jednotlivé značky, jaké typy a formáty zvolí, aby pomohly plnit marketingové cíle. 

YouTube je nejrychleji rostoucí divize Googlu. Růstem překonává tradiční PPC reklamu v Google Ads. Každý rok roste o 100 %. 

Video je důležité pro uživatele i marketéry

80 % zákazníků očekává od firem více hodnotného video obsahu. Chtějí se bavit, chtějí získat srozumitelné a vizuální informace. Krátká videa hrají prim. Dvouminutová videa zhlédnou uživatelé z 85 %.  

Popularita video obsahu mezi markeťáky se dá přičítat několika faktorům. Oproti klasickým statickým formátům jako jsou texty nebo obrázky má výrazně vyšší potenciál spojit se s publikem, působit na ně tak, aby si obsah skutečně zapamatovali nebo dokonce ho šířili dále. 80 % lidí preferuje video před texty. Video zvyšuje důvěryhodnost (a zapojení a proklikovost). Video snižuje množství hovorů na helpdesk. A v neposlední řadě má velmi pozitivní dopad na samotný obchod – tvoří leady, prodává. Video má v globálním průměru proklikovost 1,82 %, což je ve srovnání se statickými formáty s proklikovostí 0,12 % nesrovnatelný výsledek.

Jak využít video v marketingu a co od něj očekávat

Co můžete od videa očekávat, jaké cíle pro jeho využívání stanovit?

Prakticky to samé, co od všech ostatních formátů, jen s vyšší efektivitou.

 • Budovat a posilovat povědomí (o značce, o produktu, o problému nebo o řešení).
 • Argumentovat, vysvětlovat, ukazovat nebo přesvědčovat (předávat fakta, komunikovat benefity, demonstrovat postup).
 • Prodávat (prezentovat nabídku, pobízet k akci jako je nákup nebo kontakt).
 • A konečně zůstat na očích (držet se blízko, informovat, bavit je a posilovat váš vztah).

Videa ovládla Facebook, Instagram, YouTube, Linkedin i další marketingové kanály

Video je tak silný trend, že ho neignoruje žádná digitální platforma. Vlastně je to přesně naopak. Sociální sítě a reklamní systémy rozšiřují možnosti práce s videem, přidávají nové formáty a tlačí ho skrze své algoritmy kupředu. Lidé ho prostě milují a platformy je chtějí udržet co nejdéle aktivní. 

 • Meta zaznamenává každoroční nárůst konzumace videa jak na Facebooku tak Instagramu. Instagramová videa posilují trend vertikálního a velmi krátkého a úderného obsahu. Insta stories a reels.
 • Youtube však přeskočil Facebook jako vedoucí platforma pro ovlivňování zákaznického chování -> tedy na poli reklamy. Postupně zavádí krátký obsah tvořený na výšku. Youtube shorts. 
 • TikTok patří na AppStore stabilně mezi trojici nejstahovanějších aplikací a postupně přestává být doménou puberťáků. Škraloupem na pověsti budiž jeho problematický vztah s Čínou a nejasné bezpečnostní rizika. 
 • LinkedIn nezůstává příliš pozadu. B2B marketéři (podle Forbesu) tvrdí, že 59 % exekutivců se raději podívá na video, než si přečte text. 
 • Kromě těchto platforem je video neocenitelným doplnkěm webů a landing pagí, kde podle výzkůmů zvedá konverzní poměr až o 80 %. A na ty se velmi často dostává skrze vložené kódy platforem jako je Youtube, Vimeo nebo Facebook. 
 • A například e-mailové předměty slibující video mají míru otevření o 19 % vyšší. Newslettery s videem uvnitř pak můžou zvýšit proklikovost o solidních 300 %.

Jak zařadit video do marketingové komunikace?

V návaznosti na strategické cíle. Samozřejmě. Důležité je vytvořit si kvalitní interní zadání. Netvořit video, protože je trendy. Musí plnit cíle a podporovat ostatní marketingové aktivity. 

Čeho chceme dosáhnout?

Zvýšit prodeje produktu X nebo Y

Oslovit zákazníky ze segmentu A nebo B

Koho chceme oslovit?

Návštěvníky webu

Uživatele, kteří interagují s naším obsahem na sociálních sítích

Co chceme, aby udělali?

Aby navštívili stránku s konfigurátorem

Aby zanechali kontakt na formuláři

Aby nakoupili produkt z kategorie

Kolik na to máme peněz?

To je vždy ta nejpalčivější otázka…

Jaké kanály využijeme pro šíření?

Instagram

Youtube 

Facebook

Linkedin

Web

Abychom vám pomohli s plánováním, návrhem, tvorbou, distribucí, zkrátka se vším okolo videa, chystáme podrobný návod na práci s videem v marketingové komunikaci.

Jak postupovat při tvorbě videa

Když už víte, kam směřujete a čeho chcete dosáhnout, můžete se pustit do samotné tvorby. Ne dříve, bylo by to nezodpovědné rozhazování. 

V tento okamžik u nás například tvoříme takzvaný kreativní brief. V něm si stanovíme hlavní komunikační linii, téma, message, kterou chceme předat a zformulujeme výzvu k akci, abychom poštouchli zákazníky. 

Také zvolíme formu, která bude pro účel nejvhodnější. Každé typ videa je vhodný pro jinou část nákupního procesu. Někdy mluvíme s lidmi, kteří nás neznají a potřebujeme získat jejich pozornost a sympatie, jindy tvoříme obsah pro ty, kteří jsou nám blíže a potřebují pomoc s výběrem nebo užíváním. A když komunikujeme se zákazníky, chceme je informovat nebo bavit.  

 • Brandová videa
 • Produktová videa
 • Návody typu Jak na…
 • Používání produktu v akci
 • Často kladené otázky
 • Referenční videa
 • Recenze
 • Autentické uživatelské nebo influencerské video
 • Unboxing 
 • Zákulisní video z výroby nebo eventu
 • Představení týmu

Využijte potenciál videa do posledního kousku. Hlavní video můžete často nastříhat do krátkých shotů a použít je na jiných platformách nebo vytvořit reklamní variace. 

Distribuce videí na marketingových kanálech

Tvorba videa je jen půlka práce. Neočekávejte od každého videa, že se bude šířit samo nebo že si pro něj lidé dojdou. 

Video designujte a tvořte s myšlenkou na komunikační kanály, které použijete. Poznejte výhody i limity formátů. Některé vám nabídnou možnost sdílení, zapojení publika komentáři, jiné vás budou limitovat krátkou stopáží. Některé formáty můžou lidé přeskočit a jiné musí zhlédnout celé. 

Myslete na to, že sebelepší video může skončit v zapomnění a proto pro jeho šíření připravte dobrý plán a rozpočet odpovídající jeho důležitosti, ambicím i nákladovosti na jeho tvorbu. 

A co dál?

V naší agentuře Dva Mluvčí jsme na video specialisté. Umíme ho vyrobit, vymyslet, dostat k těm, kteří ho mají vidět. Ale hlavně se snažíme o to, aby přineslo, co má a zasadit ho do strategického rámce. Pokud cítíte, že by video mohlo vaší značce nebo produktu prospět, ozvěte se, probereme s vámi co je třeba a celým procesem tvorby hodnotného video obsahu vás provedeme. 

Používáme cookies, abychom z online marketingu vytěžili co se dá. A vy byste měli udělat to samé!