Vývar v Litináči aka nárůst tržeb o 649 % díky PPC a Meta kampaním

Jak vyprodat sklad za 10 dní od spuštění kampaní?
V případovce vám ukážeme kompletní postup i přehled jednotlivých kampaní a kreativ.

To chci taky!

Jak se vaří ziskové kampaně

S Litináčem kuchtíme už druhou sezónu a asi můžeme říct, že obou stranám šmakuje.

Klientovi jsme meziročně dostali tržby na více než 6násobek při udržení stejného PNO.

Na oplátku máme možnost ochutnat spolupráci se šéfkuchařem Janem Punčochářem a třeba se od něj i něco přiučit.

Náš recept začal od marketingové strategie, přidali jsme PPC kampaně, nastartovali prodeje přes Metu a všechno okořenili grafikou a řadou videí z naší vlastní dílny.

Nahlédněte pod pokličku Litináče

Za e-shopem Litináč.cz stojí manželský pár Honza a Terka Hrubešovi.
Honza je zkušený metalurg se smyslem pro detail a silným tahem na branku. Jeho partnerka má cit pro design a pomáhá mu nejen svou pečlivostí.

Společně vytvořili e-shop, který bude letos mířit k tržbám v řádech desítek milionů.

Naše spolupráce začala u článku na HitHitu, kde Honza získal první zdroje pro rozjezd jeho podnikatelského plánu – výrobu kvalitního litinového nádobí.

Od začátku bylo jasné, že má projekt velký potenciál, a tak jsme Honzu oslovili a zanedlouho se pustili do práce.

Honza vlastnoručně nakreslil každý produkt, zajistil výrobu i logistiku.

Na nás pak bylo dostat Litináče do kredenců po celém Česku.

Majitel Litináče

Po první společné sezóně se díky úspěchu podařilo získat zájem investorů. Honza se ale nakonec rozhodl jít vlastní cestou.

Jak nad projektem uvažujeme?

Honzovi a jeho Litináčům jsme věřili. Bezpodmínečně.
Naše odměna tak stojí na podílu z obratu. Jeden by si řekl, že se vykašleme na ziskovost a budeme maximalizovat obrat za každou cenu. Ale tahle se u nás neuvažuje.

K Litináčovic projektu se chováme jako k vlastní firmě (kde máme mimochodem zdravé podnikatelské prostředí).
Naopak jsme na projektu mnohdy těmi, kdo krotí nutkání hodit akcičku sem, slevičku tam - přestože by nám to ve výsledcích pomohlo a nic nestálo.

Jsme v podstatě celý externí marketingový tým. Je to náročné na koordinaci – je lepší, když na druhé straně je marketingový ředitel, specialista nebo koordinátor, ale ne vždy je to reálné, zejména u začínajících projektů. Litináčovi ale šetříme velké peníze, takový tým by interně nesložil. Seniorní konzultace, různé profese, mix podle potřeby. U nás má za cenu jednoho markeťáka celý tým.

Interně si odkomunikujeme zadání a předání obsahu s produkčním týmem. Šetří čas, neklade nároky na znalost procesů tvorby obsahu, čas s připomínkováním.

Nejsme agentura zaměřená na PPC, Metu nebo jinou platformu, řešíme, co je nejvhodnější pro rozvoj projektu - máme přesahy a expertízu.

Při projektech kombinujeme strategické myšlení, online marketingové kampaně a kreativu – foto, video i grafiku.

Mimo reklamní kampaně pomáháme i s rozvojem produktového portfolia, úpravami e-shopu, influencery, partnery a mailingem.

Společná fotka

Co si Honza navařil, to si taky s ní! Na konci roku si ho pozvali na audienci do Forbesu.

Nemáme co prodávat

Asi po roce spolupráce jsme se přesvědčili, že dokážeme prodat stovky kusů nádobí s velmi slušným ziskem, a tak byl čas na novou výzvu.

Byl konec léta a nás čekal prodejní svátek roku – Black Friday. Loni se nám při této akci podařily rekordní tržby, takže laťka byla vysoko. Tušili jsme, že cíl na tento rok bude dost ambiciózní, ale i tak nás Honza překvapil.

„Musíme vyprodat sklad.“, řekl Honza se šibalským úsměvem. V praxi to znamenalo prodat tisíce kusů nádobí. Nejprve jsme si mysleli, že je to vtip nebo velká nadsázka a čekali, že se začne smát. On se ale nesmál.

Zadání bylo tedy jasné a my jsme se bez dalších otázek pustili do práce. Vytvořili jsme sadu grafik a videí, abychom měli dost materiálu na testování.

Navrhli jsme mix kampaní primárně na Googlu a Metě od pMax přes vyhledávačky, DSA, YouTube, statické bannery až po dynamické produktové kampaně.

Co se týče obsahu, testovali jsme 7 různých sdělení, abychom věděli, na co lidé slyší. Sleva nebo akce obecně se dá komunikovat různými způsoby a nikdo předem není schopný určit, který je nejefektivnější.
Největší nepřítel marketéra je jeho vlastní názor a jedinou pravdu mají vždy data.

Naše podání akčních cen byly tyto:

  • sleva v procentech
  • sleva v korunách
  • produkt s nejnižší cenou
  • historicky nejnižší cena vybraného produktu
  • největší procentuální sleva v historii
  • smash nebo škvaření cen jako metafory pro slevovou akci
  • nakonec pak Litináčova srdcovka cílená na emoce

A tady je náhled jednotlivých vizuálů.

Sotva jsme zatopili pod kotlem, hned začaly přicházet objednávky. Postupně jsme přidávali další kampaně a zvyšovali rozpočty. Tržby rostly raketovým tempem a PNO bylo až nečekaně nízké.

Výkon kampaní na Googlu se ustálil, ale v Metě se žádné zpomalení nekonalo ba naopak. Rozpočty se dostaly na historicky nejvyšší úroveň a PNO se drželo pod cílovou hodnotou, takže pořád bylo kam růst.

A pak to přišlo – zásoby litinových hrnců se blížily k nule. Kampaň komunikující historicky nejnižší cenu hrnců měla zdaleka nejlepší výsledky, kdy přinesla asi stovky transakcí během několika dnů. Byla to první vlaštovka, která nás vedla k myšlence, že se možná přiblížíme k dosažení Honzova zdánlivě nereálného cíle.

Čekali jsme, že se tempo růstu pomalu zastaví, ale nic takového se nestalo. Skladové zásoby postupně mizely napříč celým portfoliem.

V tom zazvonil telefon – „Nemáme co prodávat.“, říká Honza. Nikdo z nás to nečekal, ale splnili jsme cíl, a to Black Friday v podstatě teprve začal. Během několika dnů jsme měli vyšší tržby než za celý minulý rok.

Na závěr už dodáme jen to, že nejsilnějším kanálem byla Meta, která přinesla bezmála 70 % celkových tržeb s PNO pod stanovenou hranicí.

Jediným negativem akce bylo, že nám nezbyly skladové zásoby, a to nás ještě čekaly Vánoce. Abychom se nepřipravili o tuto sezónu, vydali jsme se cestou předprodeje produktů, které byly tou dobou teprve ve výrobě.

Výsledky sice nedosáhly hodnot jako při Black Friday, ale i tak se nám podařilo přinést velmi slušné tržby. Rok 2024 jsme tedy zakončili s rekordním obratem i ziskem.

Na projektu celkem za celou dobu pracovalo 10 lidí od grafika přes datového specialistu po produkční.

Jak vypadá recept na úspěch?

Teď si možná říkáte, že není žádná velká věda dosáhnout na milionové tržby. Stačí vyrobit produkt, nasadit ho na e-shop, spustit kampaně a už jen počítáte korunky. Opak je ale pravdou.

Než jsme se dostali do tohoto bodu, museli jsme ujít kus cesty. Nehledě na to, že naše cesta už vedla po hezky vyšlapaném chodníčku, který Honza s Terkou vybudovali na zelené a občas dost trnité louce.

Co vše tedy stojí za úspěchem Litináče? Tady je výčet hlavních ingrediencí:

  • špičkový produkt s nadčasovým designem navazující na tradici litinového nádobí, který Honza sám navrhl
  • atraktivní produktové fotografie
  • přehledný e-shop srovnatelný s velkými hráči v oboru
  • vysoká kvalita, díky které se na veškeré nádobí vztahuje doživotní záruka
  • efektivní výroba umožňující stanovit konkurenceschopnou cenu
  • logistické řešení pro optimální distribuci
  • vstřícní a osobní přístup vedoucí k vysoké spokojenosti zákazníků

To vše jsou konkurenční výhody, díky kterým si Litináč získal srdce tisíců lidí.

Celá tato cesta stála Honzu a Terku spoustu času, úsilí i peněz, kdy dlouho nebylo jasné, jestli dojdou zdárně do cíle. Museli sebrat odvahu, překonat spoustu překážek a nehledě na dílčí neúspěchy jít dále. To vše pak dělali při zaměstnání, což je pro řadu lidí nepředstavitelné.

Jejich přístupem si nás získali hned na začátku a proto jsme do projektu šli naplno. Aby mohli všechny finance věnovat do rozvoje projektu, domluvili jsme se na spolupráci formou provize z obratu. Odměna nás tedy čekala jen v případě, že se projektu bude dařit.
Do práci na Litináči se zapojil v podstatě celý náš tým. Nešlo tedy jen o nastavení reklam, ale o komplexní řešení marketingových aktivit od strategie, přes analýzu dat, úpravy e-shopu až po tvorbu obsahu a projektový management.

Důkaz místo slibů

Naše tvrzení, že Litináče využívají v předních restauracích nebylo dostatečné. Společně jsme došli k závěru, že musíme komunikovat prostřednictvím někoho, komu lidé věří.
Rozhodli jsme se tedy, že budeme spolupracovat s profesionály v oboru. Jakýkoliv názor na vaření nebo kuchyňské vybavení má větší váhu, když ho lidé slyší od kuchaře.

První spolupráci jsme navázali se šéfkuchařem Davidem Valíčkem z Food Atelieru.
Natočili jsme několik videí, ve kterých David vařil na našich hrncích a pánvích a přitom mluvil o výhodách Litináče.

Tato videa jsme pak použili jak na Googlu, konkrétně pak v Performance Max a YouTube kampaních i reklamách v rámci Mety. Vytvořili jsme různé formáty, abychom měli co nejširší možnosti využití. Tato videa se velmi rychle prokázala jako velmi efektivní obsah pro výkonnostní i brandové kampaně napříč všemi platformami. Právě tyto kampaně pak generovaly největší objem tržeb při adekvátním PNO.

Prokázalo se tedy, že vnímaná hodnota Litináče zákazníky roste, pokud je komunikována známou kuchařskou autoritou.

V reklamních účtech jsme za dobu spolupráce protočili 272 různých kreativ.

Limitovaná edice Jana Punčocháře

Už naše babičky (které mimochodem také vařily v litináčích) říkaly, že jedna vlaštovka jaro nedělá, a tak jsme pokračovali v navazování spoluprací se známými kuchaři.

Náš další parťák byl jeden z nejznámějších kuchařských influencerů Těhotnej kuchař. Domluvili jsme se, že si vyzkouší Litináč na vlastní plotně a pokud se mu zalíbí, natočí recept dle vlastního výběru a bude ho sdílet na svých kanálech. Účelem této spolupráce byl kromě zvýšení povědomí a vnímání Litináče přímý prodej.

Abychom dokázali vyhodnotit prodejní sílu Těhotného kuchaře, vygenerovali jsme mu slevový kód, který bude prezentovat ve svém videu. Vzhledem k počtu sledujících a interakcí u jeho příspěvků jsme očekávali, že se někteří z jeho fanoušků nechají přesvědčit a nakoupí.

Realita ale byla úplně jiná. Hned po zveřejnění videa na Instagramu začaly přicházet objednávky. A ne několik, ale rovnou desítky. Detaily bohužel nemůžeme sdělit, ale počet lidí, kteří nakoupili přes daný slevový kód nás velmi mile překvapil. Nutno ale podotknout, že se jednalo o nárazovou akci, která v dlouhodobém horizontu neměla žádný zásadní význam na vnímanou hodnotu Litináče.

Nejzásadnější krok pro podporu brandu nás teprve čekal. Honzovi se povedl majstrštyk, o kterém se nám na začátku projektu snad ani nesnilo. Litináč totiž padl do oka jednomu z aktuálně nejznámějších českých šéfkuchařů. Slovo dalo slovo a najednou stojíme v kuchyni a díváme se, jak v našem hrnci vaří Jan Punčochář.

Litináč se mu zalíbil natolik, že jsme se po chvíli dohodli na spolupráci. Dnes už má Honza dokonce svou vlastní kolekci nádobí.

V rámci spolupráce jsme natočili sérii videí, ve kterých náš nový parťák uvařil několik jeho oblíbených receptů a rozpovídal se o tom, co se mu na Litináči líbí. Právě tato videa nám dlouhodobě pomáhají získávat důvěru zákazníků a zvýšit vnímanou hodnout našeho nádobí u široké veřejnosti.

video play
video play

Napište nám nebo zavolejte
a mrkneme na váš projekt

Zajímá vás, jestli vaše 
kampaně jedou na max?

Uděláme vám audit PPC a Meta kampaní zdarma.

Stavíme na doktorském vzdělání v marketingu a 10+ letech zkušeností
s vyděláváním peněz klientům.

    Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním osobních údajů.

    Používáme cookies, abychom z online marketingu vytěžili co se dá. A vy byste měli udělat to samé! O cookies